ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREChiny
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
Chiny24.com


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Iran i Chiny zacieśniają sojusz, także w sektorze energetycznym
28.03.2021r. 07:06

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Ministrowie spraw zagranicznych Iranu i Chin podpisali 27 marca w Teheranie 25-letnią umowę o współpracy. Porozumienie między państwami ma dotyczyć m.in. chińskich inwestycji w irańską infrastrukturę i sektor energetyczny.
"Relacje między dwoma krajami osiągnęły teraz poziom strategicznego partnerstwa, Chiny dążą do kompleksowego wzmocnienia stosunków z Iranem" - powiedział Wang Yi, szef chińskiej dyplomacji.

Rzecznik irańskiego MSZ przekazał, że umowa jest "mapą drogową" współpracy w dziedzinie handlu, gospodarki i transportu ze "szczególnym uwzględnieniem sektora prywatnego obu państwa".

Według agencji "Reuters", umowa może dotyczyć m.in. chińskich inwestycji w irańską infrastrukturę i sektor energetyczny. Chiny są największym partnerem handlowym Iranu i jego wieloletnim sojusznikiem na arenie międzynarodowej. Iran jak i Chiny są objęte amerykańskimi sankcjami.
Od kilku miesięcy trwa klincz w sprawie powrotu do umowy nuklearnej zawartej w 2015 r. między Iranem a USA, Rosją, Chinami, Francją i Wielką Brytanią, w ramach której irański program nuklearny miał zostać znacznie ograniczony w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji na ten kraj.

Z porozumienia w 2018 r. wycofały się rządzone przez Donalda Trumpa USA, przywrócono sankcje, Iran również przestał przestrzegać zapisów umowy. Nowy prezydent Joe Biden jest skłonny do powrotu do tego porozumienia. Iran uważa, że warunkiem powrotu do negocjacji jest zniesienie sankcji, USA chcą, by to Teheran najpierw zaczął wywiązywać się z nałożonych na niego ograniczeń.

Czytaj również:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE